Povijest HPKZ-a

Hrvatski pedagoško-književni zbor (HPKZ) utemeljen je 30. rujna 1871. godine. To je jedna od najistaknutijih nacionalnih ustanova i najstarija učiteljska udruga u Hrvatskoj. Djelujući kontinuirano 153 godine, HPKZ je postao važan činitelj u razvitku pedagoškog i prosvjetnog života u Hrvatskoj.

Organizirajući predavanja, okrugle stolove, radionice, pedagoške večeri, sastanke, savjetovanja, skupštine i kongrese/sabore, HPKZ je među učiteljstvom širio napredne ideje o pedagoškoj teoriji i praksi.

U HPKZ-u su začete ideje o osnivanju Saveza hrvatskih učiteljskih društava (1885.), Udruge učiteljica i učiteljskih zadruga, vođene su akcije izgradnje Hrvatskog učiteljskog doma (u Zagrebu i u Crikvenici) i Hrvatskog učiteljskog konvikta (u Zagrebu). U Zboru su osnovane i, u njegovu sastavu djelovale, strukovne ustanove kao što su: Učiteljska knjižnica i čitaonica, Hrvatski školski muzej i pedagoški arhiv te Školske novine. HPKZ je utemeljitelj nagrade “Ivan Filipović”. Ona se sada dodjeljuje kao državna nagrada.

Danas se djelovanje HPKZ-a ostvaruje u četiri glavne djelatnosti:

  1. društvena djelatnost
  2. stručno-znanstvene akcije i skupovi
  3. znanstveno-istraživački rad
  4. nakladnička djelatnost (časopisi, zbornici i knjige).
Scroll to Top